Çamaşır Makinesi temizliği nasıl yapılır?

Çamaşır Makinesi temizliği nasıl yapılır?

Tambur Temizliği

Tambur temizliği için  çamaşır makinelerine özel üretilen kazan temizleyicileri tercih edebilirsiniz.

Kazan temizleyiciyi çekmece tipine göre ilgili alana yerleştirin.Temizleyiciyi ekledikten sonra,varsa kazan temizleme programını,yoksa pamuklu 90 programında ilave su fonksiyonunu seçebilirsiniz.

Otomatik dozajlı makinelerde programı çalıştırmadan önce toz deterjan fonksiyonunu seçmeyi unutmayın.Makine temizliği sırasında tamburda çamaşır olmadığından emin olmalısınız.Program bittiğinde tamburu kuru bir bez ile silebilirsiniz.Temizlik sırasında kesinlikle çelik yünü ya da bulaşık teli kullanmayın.İki ayda bir düzenli olarak kazan temizleyici kullanmayı unutmayın.

Körük Temizliği

Her yıkamadan sonra makinede ve körükte yabancı cisim kalıp kalmadığını kontrol edin.Körük değilini bir kürdan yardımı ile zarar vermeden temizleyebilirsiniz.Körüğü temizlerken yumuşak bir bez kullanabilirsiniz.

Gövde ve Panel Temizliği

Gövde ve panel temizliği için yumuşak ve nemli bir bez kullanabilirsiniz.Gövde ve panel temizliği yapmadan önce makinenizin kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Su Giriş Filtresi Temizliği

Makinenin bağlı olduğu musluğun kapalı olduğundan emin olun.Filtreleri temizlerken kesinlikle kimyasal bir madde kullanmayın.Temizleme işleminden sonra su giriş filtresini ve hortumunu yerine takmayı unutmayın.

Pompa Filtresi Temizliği

Elektriği kesin.Makine içerisinde su varsa,soğumasını bekleyin.Su akmaya başlayana kadar pompa filtresini saat yönünün tersine yavaşça çevirin.Yabancı cisimleri pompa filtresi ya da pompa yuvasından çıkarın.Filtreyi ılık su ile temizleyin.Kuru bir bez yardımıyla hazneyi kurulayıp,filtreyi yerine takın.

Deterjan Çekmecesi Temizliği

Çekmeceyi temizlemek için,çekmecedeki işaretli kısma bastırın ve kaydırarak çıkarın.Otomatik dozajlı makinenizin çekmecesinin arkasındaki aparatı yuvasından çıkarın.Kalan deterjanı ve yumuşatıcıyı boşaltmak için aparatı ilgili yuvanın içine doğru itin.Otomatik dozajlı makinelerde,çekmeceyi temizlemeden önce üst kapağı çıkarmayı unutmayın.Standart ya da otomatik dozajlı çekmecenizi,ılık su ve fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.Deterjan çekmecesini 5 yıkamada bir düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Facebook Yorumları